• 20.12.2019 WIGILIA SZKOLNA

            Boże Narodzenie to czas szczególny, na który czekają nie tylko dzieci.

            Tradycyjnie w ostatni dzień przed przerwą świąteczną odbyły się w naszej szkole klasowe spotkania wigilijne i Jasełka. Po krótkim spotkaniu z władzami naszej Gminy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.  Przy wigilijnym stole była okazja do dzielenia się opłatkiem, wspólnego śpiewania kolęd i  rozmów. 

            W niezwykły nastrój narodzenia pańkiego wprowadziły nas Jasełka, które przygotowali uczniowie klas II i III pod kierunkiem pań Gabrieli Podowskiej i Mirosławy Szczepkowskiej. Nie było pasterzy, ani trzech Mędrców ze Wschodu, ale za to ujrzeliśmy przedstawicieli niektórych krajów. Wszyscy oni podarowali biednemu aniołowi to, co mieli przy sobie najlepszego i dzięki temu znaleźli maleńkiego Jezusa w żłóbeczku. Puentą biblijnej historii były słowa "Kochać to znaczy zapomnieć o samym sobie."

            Po przedstawieniu ksiądz proboszcz złożył całej społeczności życzenia i podzieliliśmy się opłatkiem.

            Uczniowie klasy pierwszej, w imieniu całej spoleczności szkolnej, przekazali świąteczne kartki z życzeniemi dla naszych emerytów. 

            A.P.

          • 19.12.2019 Szkolny konkurs "Wszyscy Śpiewamy Kolędy"

              

                    

            Bez kolęd i kolędowania nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. Towarzyszą nam one co roku, stanowiąc nieodłączną oprawę kolacji wigilijnych w domach; świątecznych spotkań w gronie rodzinnym; nabożeństw odprawianych w kościołach.

            Wierni tej tradycji od 19 lat organizujemy konkurs pod hasłem "Wszyscy śpiewamy kolędy". Tegoroczna rywalizacja odbywała sie w dwóch kategoriach: 

            I kategoria - dzieci przedszkone i uczniowie klas I-III

            II kategoria - uczniowie klas IV-VIII.

            Do udziału w konkursie zgłosiło się 27 uczestników. Występujących oceniała komisja w składzie: pani Swietłana Waaks, pani Natalia Motkowska oraz panTomasz Duchna.

            Nagrody i wyróżnienia otzrymali:

            W kategorii pierwszej:

            I miejsce ex aequo –  Nikola Chylińska

                                               Alicja Lejk

                                               Michał Szczepkowski

            II miejsce - Barbara Kobus

            III miejsce – Sylwia Chmielewska

            wyróżnienie: duet: Maja Lubowiecka, Lena Załoga

                                           Oliwia Pobrycka

                                            Wojtek Szczepkowski

             

             

            W kategorii drugiej:

            I miejsce (ex aequo) – duet Anna Kołacz, Kinga Terepet 

                                                Natalia Szczepkowska

            II miejsce (ex aequo) – Amelia Zakrzewska

                                                 Aleksandra Pszczółkowska

            III miejsce (ex aequo) Weronika Podowska

                                                  Natalia Pobrycka

            wyróżnienie: Krystian Sobotka

             

            organizatorzy: Anna Piotrkowska, Jan Piotrkowski

             

          • 5.12.2019 Finał wojewódzki „Wieloboje sprawnościowe dzieci” w Nidzicy

            Nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze, jednak zabrakło troszkę….. do pozycji medalowych.

            Najlepsze miejsca indywidualnie uzyskali :

            1. Agata Zakrzewska –  VI  miejsce
            2. Przemek Wiśniewski –  IV miejsce

             

            W klasyfikacji drużynowej :

             

            SP Waśniewo-Grabowo dziewczęta – IV miejsce

             

            SP Waśniewo-Grabowo chłopcy – V miejsce

             

            Skład reprezentacji szkoły :

             

            Agata Zakrzewska                                                 

            Aleksandra Pszczółkowska

            Oliwia Sarbiewska

            Nikola Szymańska

             

            Przemek Wiśniewski

            Grzegorz Skaliński

            Kacper Lejk

            Bartosz Siemianowski

                                                                                         

                                                                                          Nauczyciel w-f: Wiesław Kacner

          • 04.12.2019r. Wycieczka do Olsztyna

             W środę 4 grudnia 6-latki oraz uczniowie klas młodszych pod opieką swoich wychowawczyń wyjechali na wycieczkę do Olsztyna. Głównym celem naszego wyjazdu był spektakl pt. "Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze" w Teatrze im. Stefana Jaracza.  Na Dużej Scenie obejrzeliśmy prawdziwą baśń, w której znalazło się dużo magii, trochę mroku, dawka strachu oraz garść humoru. Jest historia o pięknej, choć rozkapryszonej, księżniczce Parysadzie, która nie umiała płakać. Jednak po stracie swoich braci stała się mądrą i dzielną dziewczyną, a po wielu próbach wreszcie uroniła pierwszą łzę. Przedstawieniu w reżyserii Jarosława Kiliana towarzyszyła wykonywana na żywo muzyka Grzegorza Turnaua. 

            Następnym punktem programu była wizyta w Muzeum Przyrody.  Rozdzieliliśmy się na dwie grupy, aby wziąć udział w zajęciach: I grupa - Ciekawostki o zwierzętach Warmii i Mazur, II grupa - Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?. Po lekcjach obejrzeliśmy wystawę Muzeum. Mogliśmy zobaczyć różne zwierzęta w autentycznych rozmiarach. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się jelenie, łoś, niedźwiedzie i wilki. Z uwagą dzieci oglądały też ptaki i zwierzęta wodne. 

            Na koniec odwiedziliśmy Park Trampolin. Znakomita zabawa na trampolinach, lądowanie w basenach z gąbkami, zabawy z piłkami, duża dawka ruchu zrelaksowały wszystkich uczestników.

            A.P.

             

          • Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”

            W dniu 29 listopada w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczysta Gala dla Niepodległej, której gospodarzem był Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty. 

            Kapituła Konkursu Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, powołana przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej złożonej dokumentacji rekomendowała szkoły/placówki do otrzymania Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Na wniosek Kapituły Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty przyznał Certyfikaty  35 szkołom i przedszkolom w naszym województwie.

            Wśród nagrodzonych znalazła się nasza szkoła, którą reprezentowali dyrektor szkoły Beata Jóźwiak i nauczyciel historii Wiesław Kacner.

            Kształtowanie postaw patriotycznych oraz tożsamości narodowej i regionalnej pozwala człowiekowi na własną identyfikację oraz interpretację, przygotowuje do życia w społeczeństwie i kulturze, wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym, odgrywa szczególną rolę na obszarze wielokulturowym.

            Certyfikat nadaje rangę przedsięwzięciom podejmowanym przez szkołę/placówkę, która staje się wzorem do naśladowania. Uzyskuje ona prawo posługiwania się tytułem w oficjalnych sytuacjach.

             

            Beata Jóźwiak, Wiesław Kacner

             

          • 28.11.2011 Andrzejki

            W czwartek 28 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. Andrzejki, zgodnie z tradycją, są wieczorem wróżb, stanowią także symboliczne pożegnanie czasu zabaw przed Adwentem. Nie zabrakło więc wróżb podczas naszego szkolnego spotkania. Poza zabawą i wróżbami każdy mógł zmierzyć się z rozwiązywaniem zagadek i łamigłówek. Na czas Andrzejek sale j. angielskiego oraz fizyko-chemiczna zamieniły się w Escape Room. Organizatorkami Andrzejek były panie Lena Nowakowska i Kamila Rogowska.

             

            A.P.

             

          • 26.11.2019r. Warsztaty w przedszkolu

            Stowarzyszenie Bene Fide 26 listopada zorganizowało w naszym przedszkolu warsztaty przedświąteczne, podczas których nasi milusińscy mogli zrobic renifery z lizaków i pięknie ozdobić szyszki.

            Naszymi gośćmi była "Zerówka" z SP w Janowcu Kościelnym. Dzieci świetnie sie zintegrowały podczas wsponych zajęć.

            Na koniec spotkania grupę przedszkolaków odwiedziła Myszka Miki, czym sprawiła wielką radość naszym dzieciom. 

            Aneta Gałęziewska

          • 22.11.2019 r. Wieczorek integracyjny klasy I

            Długie listopadowe wieczory można spędzać na różne sposoby. Uczniowie klasy pierwszej wraz z rodzicami  spotkali się w piątkowy wieczór, aby razem spędzić wolny czas. Rozmowy przy kawie i herbacie umilił występ uczniów, którzy przedstawili muzyczną inscenizację wiersza Juliana Tuwima "Kotek". Następnie przenieśliśmy się do sali gimnastycznej. Wiele radości i pozytywnych emocji dostarczyły zabawy z chustą. Uczniowie zaprosili też rodziców do rozgrywek w piłkę nożną: rodzice kontra dzieci. Mamusie dzielnie walczyły, ale zwyciężyły oczywiście dzieci. Nie zabrakło też zabaw przy muzyce. Spędziliśmy miły wieczór. Takie spotkania to doskonała alternatywa dla spędzania czasu przy komputerze, telewizorze czy smartfonie.

            wych. kl. I  A. Piotrkowska

          • Święto Niepodległości

            W czwartek 7 listopada w naszej Szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego: Starosta - pan Marcin Paliński, Przewodniczący Rady Powiatu - pan Andrzej Bróździński, Kierownik Wydziału Oświaty, Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego - pani Jolanta Tymińska oraz przedstawiciele Gminy Janowiec Kościelny: wójt Gminy pan Piotr Rakoczy, Przewodnicząca Rady Gminy – pani Marianna Malinowska, Przewodnicząca Komisji Oświaty - pani Anna Rybacka, Przewodnicząca Komisji Budżetowej - pani Anna Rembowska. Swoją obecnością zaszczycili nas także pani Barbara Krajewska - lokalna poetka, pan Jan Domański - przedstawiciel Rodzin Katyńskich, Dyrektor SP w Janowcu Kościelnym - pani Ewa Ostrowska oraz sąsiedzi naszej Szkoły. Montaż słowno-muzyczny przedstawili uczniowie klas II i III, a przedszkolaki przypomniały Katechizm Polskiego Dziecka. Wiersze i pieśni patriotyczne ukazały widowni momenty trudne w historii naszego kraju, ale przypomniały również bohaterstwo i patriotyzm Polaków, którzy pomimo ciężkich czasów, nie zaniechali walki o Ojczyznę. Uczniowie zaprezentowali także układ taneczny z naszymi barwami narodowymi oraz "Krakowiaka". Nad całością czuwały panie Mirosława Szczepkowska i Aneta Gałęziewska.     Po występie dzieci głos zabrali zaproszeni goście. 

            W piątek 8 listopada o godz. 11.11 zebraliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie odśpiewaliśmy 4 zwrotki naszego Hymnu Narodowego, włączając się do akcji „Szkoła do hymnu”.

             

            AP

          • 18.10.2019 XIII GMINNY PRZEGLĄD PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

            18.10.2019 r w SOK w Janowcu Kościelnym odbył się XIII Gminny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowała silna grupa utalentowanych dziewcząt, które przygotowywały panie Gabriela Podowska i Mirosława Szczepkowska.  Uczestników oceniało jury w składzie: pani Barbara Wrzeszczyńska, pani Janina Sadowska, pan Tomasz Duchna i pan Waldemar Pyracki – kierownik SOK.

            Jesteśmy dumni z wyników, które osiągnęły dziewczęta:

            w kategorii szkoły podstawowe I-IV

            I miejsce – Nikola Chylińska

            III miejsce – Sylwia Chmielewska 

            w kategorii szkoły podstawowe V-VIII

            I miejsce – duet Anna Kołacz i Kinga Terepet

            III miejsce – duet Weronika Podowska i Natalia Szczepkowska

            Laureatki pierwszych miejsc będą reprezentowały naszą Gminę  w Przeglądzie Powiatowym w Nidzicy.

          • Europejski Tydzień Kodowania #CodeWeek 2019

            Tydzień Kodowania to akcja organizowana na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Nauka kodowania pomaga zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom.

            W naszej szkole tydzień kodowania zaplanowany jest od 14 do 20 października. Uczniowie podczas zajęć wyszukują kody, z którymi stykamy się w codziennym życiu, rozwiązują różne zadnia i łamigłówki. W czwartek 17 października odbyło się wydarzenie, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie. Każda klasa miała do wykonania zadanie związane z kodowaniem.

            Klasa pierwsza układała na planszy klocki według podanych warunków, klasa druga otrzymała zadanie „Zakodowane zwierzęta”, a trzecia wykonała zakodowany rysunek. Uczniowie czwartej klasy w oparciu o Szyfr Cezara zapisali hasło „Kody wokół nas”. Kod klasy piątej zawierał adresy komórek, które utworzyły hasło ”Codeweek 2019. Klasa szósta programowała w „Logomocji”. Napisali program dla żółwia, który narysował  pełne promieni słońce. Uczniowie klasy siódmej przedstawiali wiek szkoły, liczbę godzin doby i inne dane liczbowe w innych systemach liczbowych niż dziesiątkowy. Zadaniem uczennic klasy ósmej było wykorzystanie kodowania do opracowania krótkiego układu tanecznego, który na zakończenie spotkania mogli zatańczyć wszyscy chętni uczniowie.

            Kodować może każdy. Kodowanie uczy logicznego i kreatywnego myślenia. Wykorzystanie w zabawie i nauce szyfrów, kodów obrazkowych, planowanie działań z ich zastosowaniem to naprawdę świetny sposób na zbliżenie się do cyfrowego świata.

            Jan Piotrkowski

          • 15.10.2019 Dzień Komisji Edukacji Narodowej

            15 października świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekunki p. A. Piotrkowskiej przygotował uroczysty apel. Główną częścią występu była humorystyczna scenka pt. "Zebranie Rady Uczniowskiej", które prowadziła przewodnicząca SU Natalia Szczepkowska. Uczestnicy zebrania - uczniowie klas VII i VIII przedstawili swoje postulaty i dokonali oceny pracowników naszej Szkoły. Kolejnym punktem posiedzenia były żale uczniowskie, które wyśpiewała Anna Kołacz. Pojawił się też akcent dotyczący emerytów - piosenka w wykonaniu Martyny Karpińskiej. Całość utrzymana była w konwencji żartu. Następnie, już z powagą, uczniowie podziękowali wszystkim pracownikom za trud i wytrwałość w pracy z uczniami i w zmaganiu się trudami kolejnych reform oraz złożyli życzenia. Dopełnieniem życzeń był symboliczny kwiatek. 

            Serdeczne życzenia dla grona pracowników naszej Szkoły, osłodzone pięknym i smacznym tortem, w imieniu  Rady Rodziców złożyły panie Anna Rybacka i Gabriela Szczepkowska. 

            Mamy nadzieję na spełnienie wszystkich życzeń i dobrą przyszłość dla całej oświaty. 

            A. Piotrkowska

          • 9.10.2019r. Pasowanie na ucznia

             

            12 października 2019 r. to wyjątkowy dzień dla pierwszoklasistów. Oficjalnie dołączyli oni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie.

            Zanim nastąpiło uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia, dzieci zaprezentowały program artystyczny, do którego przygotowywali się przez ostatnie tygodnie pod okiem swojej wychowawczyni - Anny Piotrkowskiej. W pierwszej scenie, z odrobiną humoru, wyrazili obawy związane ze ślubowaniem i pasowaniem. Hubert wystraszył się, że będzie brał ślub ze szkołą, ale Michał wyjaśnił mu na czym polega ślubowanie. 

            Kiedy pierwszoklasiści zeszli ze sceny, Krystian i Julia z klasy IV powitali przybyłych gości, wśród których byli: Wójt Gminy – pan Piotr Rakoczy, ksiądz proboszcz parafii Grzebsk – Jarosław Borek, przewodnicząca Rady Gminy – pani Marianna Malinowska, przewodnicząca Komisji Oświaty - pani Anna Rybacka, Przewodniczący Rady Rodziców – pan Piotr Krupiński oraz rodzice uczniów klasy pierwszej. W uroczystości uczestniczyli również Dyrektor Szkoły  – pani Beata Jóźwiak oraz wszyscy uczniowie i pracownicy Szkoły.

            Po powitaniu gości, na scenie ponownie pojawili się uczniowie klasy pierwszej. Drugą część występu rozpoczęli polonezem. W tańcu towarzyszyły im dwie koleżanki z klasy IV – Amelia i Sylwia. Następnie niektórzy bardzo stremowani, inni bardziej rozluźnieni recytowali wiersze i śpiewali piosenki.

            Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ślubowanie, po którym Pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia.

            Goście złożyli pierwszoklasistom życzenia i obdarowali ich słodkimi upominkami. Koledzy z klas II i III zapewnili pierwszoklasistów o swoim wsparciu i także przekazali drobne prezenty. Kolejnym upominkiem były kuferki pomocy dydaktycznych ufundowane przez rodziców. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć goście, rodzice i uczniowie udali się do sali klasy I na poczęstunek, który przygotowały mamy pierwszoklasistów. Największą atrakcją przyjęcia był piękny tort.

             

            Do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie dołączyli:

            Izabela Komosińska

            Krzysztof Kozicki

            Patryk Krajewski

            Kinga Malinowska

            Hubert Malinowski

            Alicja Rosińska

            Milan Sidorowicz

            Maja Siemianowska

            Michał Szczepkowski

            Piotr Szempliński

            Adam Tejs

            Maja Wójcicka

             

            Wychowawczyni klasy I Anna Piotrkowska

             

             

             

             

          • #CodeWeek 2019

            W 2019 roku Europejski Tydzień Kodowania odbędzie się w dniach od 5 do 20 października, a w naszej szkole od 14 do 20 października 2019

             

            Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.