• 22.11.2022r. WYCIECZKA DO OLSZTYNA

            23 listopada uczniowie klas I-V wyjechali na wycieczkę do Olsztyna. Głównym punktem wyjazdu był spektakl pt. „Mały Nemo w krainie snów” w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Przedstawienie to historia małego chłopca, który zostaje zaproszony do niezwykłej krainy. W tej magicznej podróży Mały Nemo spotyka wielu dziwnych i zabawnych bohaterów. Na scenie pojawiały się różne typy lalek oraz aktorzy wcielający się w przeróżne postaci. Fascynująca  scenografia, kostiumy, efekty specjalne oraz wciągająca fabuła sprawiły, że z zachwytem oglądaliśmy spektakl.

            Po tej duchowej uczcie udaliśmy się do Parku trampolin. Tam po krótkiej rozgrzewce, pod okiem instruktorki, wszyscy oddali się beztroskiej zabawie, uciechom i fantazji. Zrelaksowani, ale bardzo głodni ruszyliśmy w kierunku McDonald’s.

          • Jesteśmy różni, a jednak tacy sami… polsko-ukraińskie tradycje, zabawy i wyprawy.

            Projekt finansowany z Programu Działaj Lokalnie -wysokość wsparcia 5400,00  okres realizacji od 1 czerwca 2022 do 31 października 2022

            Głównym partnerem w realizacji projektu było Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe BENE-FIDE, zarówno poprzez użyczenie osobowości prawnej, jak i wsparcie "kulturalno- oświatowe", a także uczestnictwo w realizowanych działaniach. Nieodzowną pomocą okazała się jak zawsze nasza Rada Rodziców, która wspierała nas zarówno finansowo (wkład własny) jak i własną pracą i obecnością. Grupa nieformalna Antykoronki z Waśniewa jak zawsze podjęła się bezinteresownej realizacji tego zadania.

            Główny cel projektu to wsparcie grupy uchodźców, szczególnie najmłodszych- dzieci. Poznanie zwyczajów Polski i Ukrainy dostrzeganie różnic i podobieństw.  Organizacja czasu wolnego, poznanie naszego regionu podczas wycieczek, wspólnego spędzania czasu,  przyrządzania potraw. Organizacja zajęć sortowych, plastycznych i muzycznych oraz konkursu piosenki polsko-ukraińskiej. Tworzenie zielnika oraz miejsc rekreacji w budynku szkoły. Uwrażliwienie młodych Polaków na tragedię wojny, los ludzi potrzebujących, tragizm życia uchodźców. Poszukiwanie pomocy na miarę naszych możliwości.

            W ramach projektu organizowane były zajęcia sortowe, plastyczne i muzyczne, odbył się także koncert piosenki polsko-ukraińskiej. Utworzyliśmy zielnik z kwiatami w barwach Polski i Ukrainy oraz miejsce rekreacji na korytarzach szkolnych. Pracownicy szkoły- pedagog i socjoterapeuta organizowali dla ukraińskich dzieci zajęcia integracyjne oraz spotkania indywidualne. Staraliśmy się uwrażliwić naszych uczniów-młodych Polaków na tragedię wojny, los ludzi potrzebujących, tragizm życia uchodźców. Podjęliśmy działania, aby zorganizować pomoc na miarę naszych możliwości.

            Projekt dał możliwość poznania kultury Ukrainy, a dla dzieci ukraińskich kultury i tradycji Polski. Dzieci i ich bliscy zostali otoczeni wsparciem a organizacja czasu wolnego dała szansę na wzajemne poznanie i akceptację różnorodności. Poznanie okolicy i ciekawych miejsc w pobliżu pozwoliło na atrakcyjne spędzenie czasu. Wycieczki rowerowe dały szansę rozwoju fizycznego i krajoznawczego, wspólne warsztaty kulinarne pozwoliły na zasmakowanie potraw z naszych krajów.

            Głównymi odbiorcami projektu były dzieci z Ukrainy i dzieci z Polski które uczęszczały(ją) do Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie oraz ich rodziny i opiekunowie. Wzajemne działanie dało szansę realizacji projektu i poznanie tradycji Polski i Ukrainy poprzez wyprawy i potrawy,  koncerty i zabawy.

          • WYSTAWA FOTOGRAFICZNA „WALORY PRZYRODNICZO-HISTORYCZNE GMINY JANOWIEC KOŚCIELNY”

            4 listopada 2022 roku o godz.18-tej w SOK Janowiec Kościelny odbyła się wystawa fotograficzna „Walory przyrodniczo-historyczne Gminy Janowiec Kościelny”. Wystawa zgromadziła zdjęcia wykonane w ramach projektów realizowanych przez naszą Szkołę „Architektura sakralna Poboża”, „Szlakiem bocianich gniazd” „Piękna nasza Polska cała-100 zdjęć Gminy Janowiec  na stulecie niepodległości Polski”  oraz fotografie z wystawy „Za co kochamy nasze lasy” i zdjęcia „z lotu ptaka” naszej janowieckiej ziemi, wykonane przez Jana Borodziuka.

            Pomysłodawcą wernisażu był  Pan Janusz Dębski z Mławy ,opiekun Galerii „13”, który odwiedził naszą Szkołę, a oglądając albumy projektowe zaproponował wspólną wystawę. Wystawa miała odbyć się w Galerii 13 w Mławie, ale z przyczyn niezależnych od organizatorów została przeniesiona do SOK Janowiec Kościelny -dziękujemy za zaangażowanie i wspólorganizację. 

            Piątkowy wieczór był wyjątkowy,  byliśmy współtwórcami miejsca, gdzie cieszyliśmy się urokami i historią naszej Gminy. W klimat wystawy wprowadził nas utwór wykonany przez Basię Kobus „Tu jest moja Ojczyzna” oraz piękny śpiew absolwentek szkół w Waśniewie i Janowcu -Ani Kołacz i Ali Gołębiewskiej.

            Spotkanie gości, mieszkańców, autorów zdjęć wprowadziło wyjątkową atmosferę.  Zgromadzonych gości rozbawiły niespodziewane odwiedziny dwóch pań-diw, które przybyły z „wielkiego świata”, aby zobaczyć cóż takiego się u nas dzieje. Otrzymały ogromne brawa i zaproszenia na kolejne wystawy. Apetyczne słodkości przygotowane przez Panie z naszej Szkoły umiliły czas przy kawie.

            Nastrojową wystawę uzupełniły opowieści o historii naszej Gminy, budowie Kościoła parafialnego, wspomnienia przekazywane z pokolenia na pokolenie o powstaniu figurek. Było to bardzo ważne i cenne dla naszej Tożsamości, aby ocalić od zapomnienia historę naszego Poboża. 

            Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie wystawy oraz gościom przybyłym na wernisaż. Mamy nadzieję, że to wydarzenie pozostanie w duszy na długo i da początek  nowym działaniom ukazującym historię i piękno naszej małej Ojczyzny.

            Zapraszamy na wystawę, którą można oglądać w SOK Janowiec Kościelny.