SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie
Koncepcja szkoły promującej zdrowie wynika bezpośrednio z założeń promocji zdrowia. Ze względu na bardzo szeroki zakres działań, różnorodność potrzeb i priorytetów szkół funkcjonujących w odmiennych kulturach i warunkach trudno ustalić jedną definicję SzPZ.
Obecnie w sieci Szkół dla Zdrowia w Europie (Schools for Heath In Europe – SHE) przyjmuje się eko-holistyczny model szkoły promującej zdrowie[1]. Zakłada on istnienie powiązanych wzajemnie ze sobą pięciu kluczowych elementów „wewnątrz” szkoły oraz oddziaływanie czynników zewnętrznych, związanych z legislacją, polityką i inicjatywami w resorcie zdrowia i edukacji na poziomie międzynarodowym, krajowym, regionalnym i lokalnym. Wskazuje to, że działania dla tworzenia SzPZ nie mogą ograniczać się do samej szkoły, lecz muszą być powiązane i wspierane przez resorty edukacji i zdrowia na różnych poziomach.
Aktualnie w krajach należących do SHE istnieje zróżnicowane podejście i różnorodne modele SzPZ[2]. Szkoła promująca zdrowie jest raczej procesemdokonującym się w określonym kontekście, a nie efektem wdrażania ogólnie ustalonych zasad. Każdy kraj wypracowuje swój model SzPZ w zależności od uznawanych wartości oraz własnych doświadczeń.
W Polsce koncepcja szkoły promującej zdrowie stale się rozwija i ulega modyfikacjom. Przyjęto, że:Szkoła
- Jest środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje , ale także żyje – nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.
- Jest elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
- Jest miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.
Promująca
- Tworząca warunki (fizyczne i społeczne), sprzyjające ochronie i pomnażaniu zdrowia.
- Umożliwiająca aktywne uczestnictwo społeczności szkolnej w działaniach na rzecz zdrowia.
Zdrowie
- Ma cztery wymiary: fizyczny, psychiczny, społeczny i duchowy, które powinny być w harmonii.
- Decyduje o jakości życia ludzi obok wykształcenia i warunków ekonomicznych.
Na podstawie opracowanych standardów przyjęto polską definicję Szkoły Promującej Zdrowie oraz opracowano nowy model takiej szkoły.
Przypisy:
[1] Woynarowska B., Stępniak K.(2002), Ewolucja koncepcji i modelu szkoły promującej zdrowie w Europie, Wychow. Fiz. Zdrow., 49, 12, 3-6.
[2] Woynarowska B., Stępniak K. (2002), Cele i modele szkoły promującej zdrowie w różnych krajach Europy. Edukacja, 4, 76-83.
DEFINICJA SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:
- systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
- wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
MODEL SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE
W modelu Szkoły Promującej Zdrowie uwzględniono trzy poziomy:
- Warunki dla tworzenia SzPZ
- Główne obszary działań
- Oczekiwane efekty
Ryc. Polski model Szkoły Promującej Zdrowie
STANDARDY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE
- Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
- Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
- Szkoła realizuje edukację zdrowotną uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz dąży do poprawy jej skuteczności.
- Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.
Na podstawie:
„Szkoła Promująca Zdrowie. Podręcznik dla szkół i osób wspierających ich działania w zakresie promocji zdrowia”, red. B. Woynarowska, M. Woynarowska-Sołdan
Skład Szkolnego Zespołu ds Promocji Zdrowia w roku szkolnym 2024/2025:
Aneta Gałęziewska – koordynator, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, geografii, bibliotekarz, opiekun Samorządu Uczniowskiego
Beata Jóźwiak – dyrektor, nauczyciel wychowania fizycznego
Kamila Rogowska – pedagog, logopeda, nauczyciel doradztwa zawodowego
Justyna Sarbiewska – nauczyciel przedszkola
Katarzyna Bogdańska – nauczyciel religii, WDŻ, opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Dorota Duchna – pracownik niepedagogiczny
Grażyna Kaczmarczyk – pielęgniarka szkolna
Rafał Leśnikowski – przedstawiciel Rady Rodziców
Ilona Załoga – przedstawiciel Rady Rodziców
Maja Lubowiecka – przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego
Michał Załoga – przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego
Filip Gałęziewski – przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego
Prezentacja wyników autoewaluacji
PREZENTACJA
PUBLICZNA_PREZENTACJA_WYNIKOW_AUTOEWALUACJI_2024.pptx
PLAN DZIAŁAŃ
Plan_dzialan_SzPZ_2024-2025.docx
17 grudnia odbyła się w naszej Szkole prezentacja wyników autoewaluacji w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie.
Podczas tego spotkania nasi wyjątkowi goście pozytywnie odnieśli się do naszych działań a podsumowaniem było uzyskanie rekomendacji koordynatora wojewódzkiego Pani wizytator Anny Zdanikiewicz. Świąteczna atmosfera wprawiła gości w dobry nastrój, a kolędy śpiewane przez nasze uczennice: Maję, Lenę i Nikolę zachęciły do wspólnego kolędowania
7
Certyfikat Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty
8 listopada 2022r. w Sali Rycerskiej Nidzickiego Zamku odbyła się Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie, podczas której nasza szkoła odebrała Certyfikat Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE.
Naszą szkołę w tym dniu reprezentowali:
Pani Dyrektor Beata Jóźwiak
Szkolny Koordynator SzPZ Pani Aneta Gałęziewaka
Sekretarz Szkoły Pani Dorota Duchna
Przewodnicząca Rady Gminy Pani Marianna Malinowska
Przewodniczący Rady Rodziców Pan Rafał Leśnikowski
Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie
8 kwietnia w naszej szkole odbyła się Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie, której organizatorem był Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie Pan Krzysztof Marek Nowacki oraz Wojewódzki Koordynator Szkół Promujących Zdrowie Pani Anna Zdaniukiewicz.
8 kwietnia w naszej szkole odbyła się Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie, której organizatorem był Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie Pan Krzysztof Marek Nowacki oraz Wojewódzki Koordynator Szkół Promujących Zdrowie Pani Anna Zdaniukiewicz.
Konferencję otworzyła Pani Dyrektor szkoły Beata Jóźwiak, która przedstawiła działania wspierające powrót uczniów do życia społecznego i rówieśniczego po długiej izolacji spowodowanej coronawirusem.
Nasi eksperci Panie Joanna Napieraj – Główny Specjalista w Departamencie Działań Edukacyjno-Prewencyjnych Państwowej Komisji ds. Pedofilii oraz Elżbieta Szadura-Urbańska- psycholog, psychoterapeuta, ekspert zewnętrzny współpracujący z Komisją ds. wyjaśniania czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec nieletniego do lat 15. przedstawiły raport na temat „Obraz dziecka skrzywdzonego –profilaktyka zachowań ryzykownych...”.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Krzysztof Marek Nowacki - Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Beata Gojło –wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Wójt Gminy Janowiec Kościelny Pan Piotr Rakoczy, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Marianna Malinowska, kierownik Referatu Oświaty Pani Karina Rogalska, Starosta Powiatu Pan Marcin Paliński oraz przedstawiciele: Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, Powiatowej Stacji sanitarno-Epidemiologicznej w Nidzicy, Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Nidzicy, Wydziału Oświaty, Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Nidzicy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym, KRUS w Nidzicy, Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy, Rady Rodziców, dyrektorzy i reprezentanci Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, dyrektorzy Szkół i Przedszkoli, koordynatorzy, nauczyciele, rodzice i sojusznicy naszych placówek, którzy przyjęli zaproszenie na Wojewódzką Konferencję Szkół Promujących Zdrowie.
Uczestnicy konferencji mogli nie tylko wysłuchać interesującego wykładu, ale również zobaczyć występy naszych uczniów, a także sami pokazać swoje umiejętności śpiewając w „Chórze Fałszujących Dyrektorów”.
Dziękujemy wszystkim, którzy choć w najmniejszym stopniu przyłączyli się w organizację tego wydarzenia.
36
Spotkanie z pielęgniarką
5 marca Pani pielęgniarka rozmawiała z dziećmi (klasy 1-3 oraz 7-8) na temat zasad zdrowego odżywiania oraz konieczności dbania o higienę osobistą. Podczas zajęć pani pielęgniarka przedstawiła piramidę zdrowego odżywiania.
Mówiła wiele o tym jak dbać o zdrowie, podkreślała rolę właściwego odżywiania się oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Zwróciła również uwagę na konieczność przestrzegania zasad higieny osobistej, mycia zębów i odwiedzania stomatologa.
Dzieci mogły zobaczyć , ile cukru zawierają popularne przekąski i napoje. Nauczyły się również sprawdzać produkty jaką mają zawartość cukru. To były bardzo ciekawe zajęcia.
SPORT TO ZDROWIE
Aktywność fizyczna to nie tylko zajęcia z w-f. Uczniowie aktywnie biorą udział w zawodach sportowych na terenie szkoły i na zewnątrz. Do tradycji naszej szkoły przeszły zawody szkolne jak: "Bieg dla Ziemi", "Bieg Wilczym Tropem", które upamiętniają ważne tematy i wydarzenia. Na zewnątrz uczniowie corocznie startują w "Biegach im.Józefa Piłsudskiego" i "Biegu Pamięci Profesora Ryszarda Juszkiewicza".
Uczniowie odnoszą znaczące sukcesy w województwie w ramach zawodów "Wieloboje Sprawnościowe Dzieci".
Mocną stroną jest piłka nożna dziewcząt, gdzie uzyskujemy od wielu lat sukcesy w skali województwa.
Stałym punktem dbania o ruch i zdrowie są wyjazdy na basen i organizacja rajdów rowerowych.
Wszystkie te działania oprócz walorów zdrowotnych: integrują grupy klasowe, pozwalają poznawać nowe środowiska kolegów szkolnych, mobilizują uczniów do systematyczności i wytrwałości, upamiętniają ważne wydarzenia historyczne.
13
Wycieczki, biwaki, spotkania
W naszej szkole nieustannie dbamy o wszechstronny rozwój uczniów, ale również o ich kondycję psychiczną, wzajemne relacje, relaks i odprężenie. W każdym roku szkolnym organizujemy wycieczki, wyjazdy, szkolne biwaki, spotkania okolicznościowe, itp. Uczniowie mają możliwość poznania nowych miejsc, kontaktu z kulturą i sztuką, przeżywania różnych emocji, budowania wzajemnych relacji. Poznają sposoby na spędzanie wolnego czasu, bez komputera, smartfona czy telewizji.
7618
Zajęcia profilaktyczne
Projekty edukacyjne
GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW
Pilotażowy program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”, zainicjowany przez Fundację UNAWEZA, jest reakcją na obecną kondycję zdrowia psychicznego wśród młodych. Program powstał w odpowiedzi na potrzeby uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli i podkreśla znaczenie otwartej dyskusji o zdrowiu psychicznym.
6JA CIĘ NIE WIDZĘ, TY ZOBACZ MNIE!
,,Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” 2023 - kampania społeczna z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski
12WITAMINKI
Projekt edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci przedszkolnych. W ramach realizacji projektu podejmowane są różnorodne aktywności promujące zdrowe nawyki żywieniowe. Projekt na na celu kształtowanie u dzieci już od najmłodszych lat kultury spożywania zdrowych posiłków, w których królują warzywa.
20
WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM
Szkoła współpracuje z różnymi instytucjami, które wspierają pracę dydaktyczno-wychowawczą i pomagają kształtować umiejętności indywidualne zgodnie z zainteresowaniami uczniów. Podejmowane przedsięwzięcia odbywają się w naszej placówce i poza nią, dzięki czemu uczniowie mają możliwość uczestniczenia w życiu środowiska lokalnego i dalszego. Chcemy, by nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym, a szkoła była miejscem wymiany wiedzy. Promujemy: wrażliwość na potrzeby innych, kreatywność, innowacyjność i samodzielne myślenie.
1.Współpraca z Gminą Janowiec Kościelny
i z jednostkami powiązanymi z organem prowadzącym (SOK, GOPS, Szkoła w Janowcu Kościelny, SDŚ, Aktywne Seniorki Plus)
18Współpraca z Powiatem
Starostwo Powiatowe, Powiatowy Ośrodek Edukacji, KRUS, Nadleśnictwo, Straż Pożarna, Komenda Policji, Ośrodek Zdrowia, Sanepid, PCK.
23Współpraca z innymi instytucjami:
Koło Gospodyń Wiejskich „Zawiszanki” z Waśniewa-Grabowa, Stowarzyszenie BENE FIDE, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska, Wojsko Polskie, Poczta, Piekarnia, Parafia Grzebsk i Janowiec Kościelny, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza, Schronisko dla Psów w Tatarach.
50
WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
Współpraca z rodzicami w naszej szkole opiera się głównie na tworzeniu jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka. Rodzice nieustannie włączają się w życie naszej szkoły m.in.:
- regularnie uczestniczą w konsultacjach indywidualnych
- biorą udział w szkoleniach i warsztatach dla rodziców
- organizują warsztaty dla dzieci
- aktywnie uczestniczą w inscenizacjach podczas imprez i uroczystości szkolnych
- angażują się w akcje charytatywne organizowane na terenie szkoły
- biorą udział w wycieczkach szkolnych,
- współorganizują pikniki rodzinne i klasowe, biwaki
16
PÓŁKOLONIE
Od kilku lat nasza szkoła organizuje wypoczynek letni w formie półkolonii dla dzieci. Służy to wspólnej integracji, szczególnie w okresie pandemii oraz po jej zakończeniu. Program obfituje w różnorodne zajęcia i aktywności, cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i ich rodziców. Ma bezpośredni wpływ na nawiązywanie relacji, uczy różnorodnych form spędzania wolnego czasu.
PÓKOLONIE 2024
9PÓŁKOLONIE 2023
15