• Pierwszy Dąb Pamięci został posadzony przez naszą szkołę w kwietniu 2010 roku
        • W uroczystości wzięli udział liczni goście
          i społeczność lokalna
        • 10 kwietnia 2018 roku w naszej Szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca zbrodnię katyńską, podczas której został posadzony Dąb Pamięci podporucznika Jana Bublińskiego.
        • W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele rodzin katyńskich.
        • W dołku pod dębem umieszczono również ziemię pochodzącą z terenu Cmentarza Wojennego w Katyniu.
        • Dąb Pamięci nadkomisarza Straży Granicznej Bronisława Borowca

        • 10 października 2018 roku upamiętniliśmy jedną z 22 tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. W Szczepkowie Borowym został posadzony Dąb Pamięci nadkomisarza Straży Granicznej Bronisława Borowca
        • W organizację włączyli się mieszkańcy Szczepkowa Borowego, proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela oraz Szkoła Podstawowa im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie. Gościem szczególnym uroczystości był syn i wnuk nadkomisarza -Ryszard i Paweł Borowiec.
    •               

      •                                               W roku dla Niepodległej

         
      • Obchody 100-lecia Niepodległości  w Polsce zostały podjęte Uchwałą z dnia 25 maja 2017. Sejm RP VIII kadencji zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uchwałą z 7 grudnia 2017 Senat RP IX kadencji zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Niepodległości Polski.

        Narodowe Święto Niepodległości dla nas Polaków to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach niewoli pod zaborami, naznaczonymi cierpieniem, zniewagą, wysiłkiem wielu naszych rodaków Polska odzyskała wolność. W szczególnych dniach obchodów Święta Niepodległości pamiętalismy o tych, którym zawdzięczamy wolność kraju, dziękujemy tym, którzy podnieśli Polskę z ogromnych zniszczeń.

        Społeczność szkolna, czynnie włączyła się w uroczystości już od początku roku kalendarzowego realizując projekty „Rowerem wokól zabytków Poboża dla Niepodległej“, „Piękna Nasza Polska cała-100 najpiekniejszych miejsc na 100 lecie Niepodległości“, „Katyń ..ocalić od zapomnienia...“.

        Już w październiku w Szkole robrzmiewały pieśni patriotyczne, gdy uczniowie przygotowywali się do konkursu gminnego, gdzie nasze uczennice Anna Kołacz i Kinga Terepet zajęły I miejsce i reprezentowały Gminę Janowiec Kościelny w Nidzicy, zajmując tam II miejsce.

        Od 5 listopada nasza Szkoła udekorowana była w barwy narodowe. Inwencja poszczególnych klas zaowocowała pięknym wystrojem sal lekcyjnych oraz pomieszczeń szkolnych. Każdy z uczniów miał przypiętą biało-czerwoną kokardę, oddając hołd naszym symbolom narodowym. Na szkolnych korytarzach brzmiały pieśni patriotyczne. Panie ze stołówki szkolnej przygotowywały obiady Marszałka Józefa Piłsudskiego- podając naszym uczniom ulubione potrawy Marszałka. Panie zapewniły także stroje Marii i Józefa Piłsudskich, wzbudzając zaciekawienie wśród uczniów, nauczycieli oraz gości odwiedzających naszą Szkołę.

        W piątek 9 listopada o godzinie 11.11 włączyliśmy się w ogóolnopolskie śpiewanie hymnu „Rekord dla Niepodległej“. Cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego brzmiały bardzo uroczyście, czulismy się jedną, szkolną-polską rodziną.

        Tego samego dnia klasy VII i VIII brały udział w inscenizacji „Żywej Flagi“ w Janowcu Kościelnym. Było to zadanie, które realizowała Młodzieżowa Rada Gminy, przy współudziale Samorządowego Osrodka Kultury oraz kolegów i koleżanek z naszych szkół.

        Młodzieżowa Rada Gminy wraz z opiekunami z naszej szkoły w dniach 9 i 10 listopada odwiedzała starsze osoby z terenu naszej Gminy, przeprowadzając rozmowy o czasach wojny.  Uczniowie wręczyli starszym mieszkańcom biało-czerwone flagi oraz zaproszenia do naszej szkoły na uroczystość w dniu 15.11.2018 roku.  Dla młodego pokolenia była to ciekawa lekcja historii.

        11 listopada 2018 uroczystość rozpoczęły Msze św za Ojczyznę w Kościele św Leonarda w Grzebsku oraz w Kościele Przemienienia Pańskiego w Janowcu Koscielnym, gdzie byli obecni przedstawiciele naszej Społeczności Szkolnej oraz Poczet Sztandarowy.

        13 listopada odbyła sie uroczystość przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Grupa uczniów klas starszych zaprezentowała piękny program o tematyce patriotycznej. Wzruszyły nas slowa piosenki „Niepodległość“ mówiące, że uwięziony ptak nie śpiewa, gdyż w klatce nie jest szczęśliwy. Słowa wierszy o tematyce patriotycznej przypomniały, czym dla nas jest Ojczyzna, że trzeba dbać o nią, a wolność to najwyższe dobro, za które jesteśmy odpowiedzialni. „Zabrzmiały słowa pieśni Ojczyzno ma...“ i przenieślismy się do polskich środwisk, które uczyły patriotyzmu w latach niewoli. Potwierdziły to także słowa Roty „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród...“ zaśpiewane wspólnie budziły wśród nas poczucie polskości. Uczniowie dostrzegli także nasze polskie niedoskonałości, a Ojczyzna „skierowała“ do nas słowa o wzajemnym szacunku, powinnościach, które należy wypełniać i zadaniach dla nas Polaków,  co podsumowane zostało w słowach piosenki „Taki kraj....“. Bardzo efektownie zaprezentowali się uczniowie w układzie tanecznym z flagami. Powiewające barwy biel i czerwień dopełniły piękna uroczystość, która dostarczyła obecnym uczniom, nauczycielom oraz pracownikom wielu chwil wzruszeń... na długo pozostanie w naszych sercach.

        15.11.2018 roku uczniowie zaprezentowali program Rodzicom oraz zaproszonym Gościom, a Panie ze stołówki przygotowały ulubiony serniczek Marszałka.

        Zasłuchani i wzruszeni goście po uroczystości w sali gimnastycznej udali się aby dokonać odsłonięcia „Kamienia Niepodległości“. Kamień w swej naturalnej formie symbolizuje więzy polskiej niewoli, aż do odzyskania Niepodległości 1918-2018.

      • Beata Jóźwiak

       
      •                    Wycieczka do Muzeum Katyńskiego

      • W dniu 22 kwietnia 2018 roku delegacja naszej szkoły w składzie: dyrektor szkoły Beata Jóźwiak, nauczyciel historii Wiesław Kacner, uczennice Weronika Podowska i Natalia Szczepkowska uczestniczyła w wycieczce do Warszawy ufundowanej przez Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Olsztynie.

        Głównym punktem zwiedzania było Muzeum Katyńskie, które znajduje się na Cytadeli Warszawskiej. Jest to muzeum martyrologiczne upamiętniające zbrodnię katyńską. Muzeum gromadzi m.in. pamiątki po zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni wydobyte podczas prac ekshumacyjnych, a także fotografie, archiwalia, listy oraz inne pamiątki otrzymane od ich rodzin.

        Następnie zwiedzaliśmy Katedrę Polową Wojska Polskiego, w której znajduje się na ścianie lista zamordowanych polskich oficerów i policjantów w: Katyniu, Miednoje i Charkowie.

        W dalszej części wycieczki udaliśmy się przed Grób Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie byliśmy świadkami zmiany warty. Na placu obok znajduje się pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej i oczywiście pomnik Józefa Piłsudskiego.

        W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Palmirach, gdzie znajduje się cmentarz, miejsce szeregu zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich. Palmiry stanowią najbardziej znany, obok Katynia – symbol martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej.

      • KATYŃ PAMIĘTAMY

             

        Wiosną 1940 roku na mocy decyzji Stalina i  przywódców komunistycznej partii ZSRR z 5 marca 1940r, dokonano mordu  polskich jeńców, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę. Funkcjonariusze NKWD mordowali strzałem w tył głowy. Zginęło wówczas blisko 22 tysiące obywateli polskich, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny          i twórczy. Zginęli zakopani bezimiennie w masowych dołach. Sprawa „katyńska” była przez cały okres ZSRR jedną z najściślej strzeżonych tajemnic Kremla, a w Polsce Ludowej propaganda komunistyczna skrzętnie likwidowała każde wspomnienie o zbrodni katyńskiej.

                    10 kwietnia 2018 roku w naszej Szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca zbrodnię katyńską. Wzięli w niej udział przedstawiciele rodzin katyńskich: panowie Jan Domański,  Rafał Pyra, sympatyk rodzin katyńskich – pan Roman Przybysz, proboszcz parafii Grzebsk – ksiądz dziekan Krzysztof Dziadak, przedstawicielka Organu Prowadzącego - pani Karina Rogalska, kierownik SOKSiR -  pani Marzena Borkowska, dzielnicowy – pan Dawid Kaczorowski oraz cała społeczność szkolna.  Uroczystość rozpoczął montaż słowno-muzyczny, który przedstawiły uczennice klas V, VI i VII. Następnie wszyscy udali się przed szkołę, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ppor. Janowi Bublińskiemu  oraz został posadzony dąb pamięci. W dołku pod dębem umieszczono również ziemię pochodzącą z terenu Cmentarza Wojennego w Katyniu. Całości dopełniło poświęcenie tablicy przez księdza proboszcza. Postać Jana Bublińskiego przybliżył jego uczeń - pan Roman Przybysz.

                       To drugi dąb pamięci posadzony przy naszej szkole. Od 2010 roku rośnie dąb pamięci por. Stefana Jarockiego.

        Sadzenie Dębów to przywrócenie Pamięci Ofiarom Zbrodni Katyńskiej , oddanie im należytej czci.

        KATYŃ - PAMIĘTAMY