• Jesteśmy różni, a jednak tacy sami… polsko-ukraińskie tradycje, zabawy i wyprawy.

            Projekt finansowany z Programu Działaj Lokalnie -wysokość wsparcia 5400,00  okres realizacji od 1 czerwca 2022 do 31 października 2022

            Głównym partnerem w realizacji projektu było Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe BENE-FIDE, zarówno poprzez użyczenie osobowości prawnej, jak i wsparcie "kulturalno- oświatowe", a także uczestnictwo w realizowanych działaniach. Nieodzowną pomocą okazała się jak zawsze nasza Rada Rodziców, która wspierała nas zarówno finansowo (wkład własny) jak i własną pracą i obecnością. Grupa nieformalna Antykoronki z Waśniewa jak zawsze podjęła się bezinteresownej realizacji tego zadania.

            Główny cel projektu to wsparcie grupy uchodźców, szczególnie najmłodszych- dzieci. Poznanie zwyczajów Polski i Ukrainy dostrzeganie różnic i podobieństw.  Organizacja czasu wolnego, poznanie naszego regionu podczas wycieczek, wspólnego spędzania czasu,  przyrządzania potraw. Organizacja zajęć sortowych, plastycznych i muzycznych oraz konkursu piosenki polsko-ukraińskiej. Tworzenie zielnika oraz miejsc rekreacji w budynku szkoły. Uwrażliwienie młodych Polaków na tragedię wojny, los ludzi potrzebujących, tragizm życia uchodźców. Poszukiwanie pomocy na miarę naszych możliwości.

            W ramach projektu organizowane były zajęcia sortowe, plastyczne i muzyczne, odbył się także koncert piosenki polsko-ukraińskiej. Utworzyliśmy zielnik z kwiatami w barwach Polski i Ukrainy oraz miejsce rekreacji na korytarzach szkolnych. Pracownicy szkoły- pedagog i socjoterapeuta organizowali dla ukraińskich dzieci zajęcia integracyjne oraz spotkania indywidualne. Staraliśmy się uwrażliwić naszych uczniów-młodych Polaków na tragedię wojny, los ludzi potrzebujących, tragizm życia uchodźców. Podjęliśmy działania, aby zorganizować pomoc na miarę naszych możliwości.

            Projekt dał możliwość poznania kultury Ukrainy, a dla dzieci ukraińskich kultury i tradycji Polski. Dzieci i ich bliscy zostali otoczeni wsparciem a organizacja czasu wolnego dała szansę na wzajemne poznanie i akceptację różnorodności. Poznanie okolicy i ciekawych miejsc w pobliżu pozwoliło na atrakcyjne spędzenie czasu. Wycieczki rowerowe dały szansę rozwoju fizycznego i krajoznawczego, wspólne warsztaty kulinarne pozwoliły na zasmakowanie potraw z naszych krajów.

            Głównymi odbiorcami projektu były dzieci z Ukrainy i dzieci z Polski które uczęszczały(ją) do Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie oraz ich rodziny i opiekunowie. Wzajemne działanie dało szansę realizacji projektu i poznanie tradycji Polski i Ukrainy poprzez wyprawy i potrawy,  koncerty i zabawy.

          • WYSTAWA FOTOGRAFICZNA „WALORY PRZYRODNICZO-HISTORYCZNE GMINY JANOWIEC KOŚCIELNY”

            4 listopada 2022 roku o godz.18-tej w SOK Janowiec Kościelny odbyła się wystawa fotograficzna „Walory przyrodniczo-historyczne Gminy Janowiec Kościelny”. Wystawa zgromadziła zdjęcia wykonane w ramach projektów realizowanych przez naszą Szkołę „Architektura sakralna Poboża”, „Szlakiem bocianich gniazd” „Piękna nasza Polska cała-100 zdjęć Gminy Janowiec  na stulecie niepodległości Polski”  oraz fotografie z wystawy „Za co kochamy nasze lasy” i zdjęcia „z lotu ptaka” naszej janowieckiej ziemi, wykonane przez Jana Borodziuka.

            Pomysłodawcą wernisażu był  Pan Janusz Dębski z Mławy ,opiekun Galerii „13”, który odwiedził naszą Szkołę, a oglądając albumy projektowe zaproponował wspólną wystawę. Wystawa miała odbyć się w Galerii 13 w Mławie, ale z przyczyn niezależnych od organizatorów została przeniesiona do SOK Janowiec Kościelny -dziękujemy za zaangażowanie i wspólorganizację. 

            Piątkowy wieczór był wyjątkowy,  byliśmy współtwórcami miejsca, gdzie cieszyliśmy się urokami i historią naszej Gminy. W klimat wystawy wprowadził nas utwór wykonany przez Basię Kobus „Tu jest moja Ojczyzna” oraz piękny śpiew absolwentek szkół w Waśniewie i Janowcu -Ani Kołacz i Ali Gołębiewskiej.

            Spotkanie gości, mieszkańców, autorów zdjęć wprowadziło wyjątkową atmosferę.  Zgromadzonych gości rozbawiły niespodziewane odwiedziny dwóch pań-diw, które przybyły z „wielkiego świata”, aby zobaczyć cóż takiego się u nas dzieje. Otrzymały ogromne brawa i zaproszenia na kolejne wystawy. Apetyczne słodkości przygotowane przez Panie z naszej Szkoły umiliły czas przy kawie.

            Nastrojową wystawę uzupełniły opowieści o historii naszej Gminy, budowie Kościoła parafialnego, wspomnienia przekazywane z pokolenia na pokolenie o powstaniu figurek. Było to bardzo ważne i cenne dla naszej Tożsamości, aby ocalić od zapomnienia historę naszego Poboża. 

            Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie wystawy oraz gościom przybyłym na wernisaż. Mamy nadzieję, że to wydarzenie pozostanie w duszy na długo i da początek  nowym działaniom ukazującym historię i piękno naszej małej Ojczyzny.

            Zapraszamy na wystawę, którą można oglądać w SOK Janowiec Kościelny.

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

            ​​​​​​

             

            Święto Edukacji Narodowej uczciliśmy podczas akademii przygotowanej przez Samorząd Uczniowski. Życzenia wszystkim pracownikom szkoły złożyli Wójt Gminy pan Piotr Rakoczy oraz Przewodnicząca Rady Gminy pani Marianna Malinowska. Rada Rodziców osłodziła  to Święto wspaniałym okolicznościowym tortem.

          • 06.09.2022r. PASOWANIE NA UCZNIA

            6 września do grona uczniów naszej Szkoły dołączyły uczennice klasy pierwszej. Przed zgromadzoną liczną publicznością wspaniale się zaprezentowały. Po złożeniu uroczystego ślubowania, pani dyrektor dokonała pasowania na ucznia. Koleżanki i koledzy z klas II i III serdecznie przywitali młodsze koleżanki. Życzenia i gratulacje uczennicom klasy I złożyły panie Marianna Malinowska - przewodniczaca Rady Gminy oraz Anna Rybacka - przewodniczaca Komisji Oswiaty. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek i okolicznościowy tort.

          • 06.09.2022r. NARODOWE CZYTANIE

            6 września w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie. Lekturą 11 edycji akcji były  „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Mieliśmy okazję usłyszeć utwory: „Powrót taty” w wykonaniu naszych uczniów, następnie „Świteziankę”  przeczytała pani Marianna Malinowska – przewodnicząca Rady Gminy, interpretacji „Pani Twardowskiej” podjęła się pani dyrektor Beata Jóźwiak. Narodowe czytanie zakończyła pani Anna Rybacka – Przewodnicząca Komisji Oświaty czytając utwór „Alpuhara”.

          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022-2023

            1 września zabrzmiał pierwszy dzwonek roku szkolnego 2022-2023. Oficjalnego rozpoczęcia dokonała pani dyrektor Beata Jóźwiak. Życzenia na nowy rok szkolny przekazał nam wójt Gminy Piotr Rakoczy, a ksiądz proboszcz Jarosław Borek udzielił zebranym błogosławieństwa.

            Minutą ciszy uczciliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przy dębach pamięci uczniowie zapalili znicze. 

          • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/22

            24 czerwca 2022 roku o 8.00 uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. W sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz goście Wójt Gminy pan Piotr Rakoczy i proboszcz parafii Grzebsk ks. Jarosław Borek. Był to szczególny dzień dla ósmoklasistów, którzy żegnają naszą szkołę i w takim gronie spotkali się po raz ostatni.

            Drodzy ósmoklasiści życzymy Wam wielu sukcesów, spełnienia marzeń, realizacji zamierzonych planów. Niech to, co trudne przychodzi Wam z łatwością, a to co na pozór niewykonalne będzie dla Was jedynie drobną przeszkodą na drodze dochodzenia do postawionych sobie celów.

            Wszystkim życzymy zdrowych, wesołych, udanych wakacji.

          • Wycieczka "Poznaj Polskę" - Trójmiasto

            21 czerwca 2022r. uczniowie klas I-III pod opieką swoich wychowawczyń wyjechali na jednodniową wycieczkę do Gdyni i Gdańska. Wyjeżdżaliśmy w kroplach deszczu, ale trójmiasto przywitało nas ładną pogodą, słońce często wyglądało zza chmur. Najpierw zajechaliśmy na Skwer Kościuszki w Gdyni, gdzie przy nabrzeżu czekał na nas wspaniały statek - muzeum „Dar Pomorza”. Z zaciekawieniem zwiedziliśmy ten piękny trzymasztowy żaglowiec. Następnym punktem programu było Centrum Nauki Eksperyment. Zafascynowani interaktywnymi wystawami, eksperymentowaniem i doświadczeniami spędziliśmy w tym miejscu ponad dwie godziny. Po posiłku udaliśmy się do Gdańska, a dokładnie do dzielnicy Brzeźno, aby przywitać się z morzem. Podczas spaceru po molo poczuliśmy wiatr we włosach, a na plaży piasek pod stopami. Chętni mogli zamoczyć nogi w morskich falach. Zrelaksowani podążyliśmy, aby spotkać się z Neptunem na gdańskiej Starówce. Przez Zieloną Bramę udaliśmy się na Długi Targ. Pan przewodnik pokazał nam i opowiedział o najważniejszych zabytkach. Na koniec był czas na lody i zakup pamiątek.

            Wycieczka była realizowana w ramach projektu „Poznaj Polskę”, na którą pozyskaliśmy dofinansowanie 4000zł.

                                                                                                                                                                                                              Anna Piotrkowska

          • Półkolonie w naszej Szkole

            Uwaga! Uwaga! Rozkręcamy najlepsze wakacje!

            Zapraszamy chętnych uczniów do udziału w półkoloniach organizowanych przez naszą Szkołę we współpracy z Fundacją KPMG.

            Półkolonie odbędą się w dniach 27.06.2022 do 8.07.2022. Przewidziana moc atrakcji, zarówno w naszej szkole jak i w ciekawych miejscach w okolicy. Udział dzieci obejmuje wyżywienie, wyjazdy oraz bilety wstępu między innymi na basen, do Wioski Gancarskiej, do Źródlanej Wioski i inne.

            Koszt półkolonii maksymalnie wyniesie 50zł.

            Prosimy o przyniesienie do szkoły pisemnej zgody na udział dziecka w półkoloniach o treści:

            Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka ......................... w półkoloniach organizowanych przez Szkołę Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie w dniach 27.06.2022 - 8.07.2022. Akceptuję tym samym program półkolonii wraz z zaplanowanymi wyjazdami.

            Podpis i data

          • ŚWIĘTO SZKOŁY I RODZINY

            20 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Święto Szkoły i Rodziny. Przybyli goście  i społeczność szkolna wspólnie świętowali 85-lecie naszej Szkoły oraz Dzień Rodziny. Dzieci przedszkolne i uczniowie klas I-III pod opieką swoich wychowawczyń przygotowali program artystyczny. Umilili czas recytacją, śpiewem i tańcem. Klasa III zaprezentowała zabawną scenkę pt. „Miał raz tata fiata grata”.Gościnnie wystąpiła też grupa taneczna z  SOK w Janowcu Kościelnym. Po życzeniach i przemówieniach przybyłych gości wszyscy udali się na przyszkolny teren, gdzie można było przy ognisku upiec kiełbaskę, a w altanie wypić kawę, herbatę i zjeść pyszne ciasto. Dzieci bardzo ucieszyły się z lodów.

            Zarówno dzieci, jak i dorośli miło spędzili czas.

          • Wycieczka - Poznaj Polskę - Wielkopolska

            W dniach 13-15 czerwca 2022r. uczniowie naszej szkoły wyjechali na trzydniową wycieczkę której celem było poznanie Wielkopolski - regionu, w którym rodziły się początki polskiej państwowości.

            Pierwszym punktem zwiedzania był Biskupin - osada związana z kulturą łużycką. Wsłuchując się w słowa przewodniczki i uruchamiając swoją wyobraźnię można było przenieść się w czasy epoki brązu i poznać warunki życia ówczesnych ludzi.

            Kolejnym punktem wycieczki było Gniezno. Zwiedziliśmy Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Znajdujący się na Wzgórzu Lecha majestatyczny gotycki kościół archikatedralny to jeden z najcenniejszych dzieł z dobytku kultury gotyckiej w Polsce, ale i w całej Europie. Znajdują się tu relikwie  świętego Wojciecha - głównego patrona Polski i słynne drzwi gnieźnieńskie. Po spacerze uliczkami Gniezna pojechaliśmy do miejsca zakwaterowania – ośrodka Kama w Skorzęcinie.

            W drugim dniu zwiedzaliśmy Poznań. Rozpoczęliśmy od położonej na Ostrowie Tumskim Bazyliki archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła, następnie przeszliśmy na Plac Kolegiacki i Rynek Starego Miasta gdzie na ratuszu w południe  obserwowaliśmy słynne poznańskie koziołki. Drugą część dnia wypełnił spacer w ogrodzie botanicznym.

            Trzeci dzień wycieczki spędziliśmy podziwiając pałac Raczyńskich w Rogalinie i zamek w Kórniku.

            Wycieczka była realizowana w ramach projektu Poznaj Polskę, na którą pozyskaliśmy dofinansowanie 15000zł.

          • OBÓZ NAUKOWY

            W dniach 23-25 maja 30 uczniów klas III-VI naszej szkoły wyjechało na obóz naukowy w ramach projektu „Szkoła wysokich kompetencji”.

            Naszą bazą był ośrodek wypoczynkowy „Gwarek” w Pięknej Górze koło Giżycka – żeglarskiej stolicy Polski. W pierwszym dniu po zakwaterowaniu, zapoznaniu z ośrodkiem i obiedzie uczestniczyliśmy w zajęciach – grupa młodsza „Szkoła detektywów” , a grupa starsza – „Strategiczna gra negocjacyjna”. Natomiast wieczorem relaks i zabawa czyli Fluo Disco.

            Następny dzień był pełen wrażeń, zarówno tych z minionej nocy, jak i wynikających z kolejnych punktów programu. Po śniadaniu pojechaliśmy do Giżycka. Swoją przechadzkę rozpoczęliśmy na pasażu portowym. Następnie giżycką kładką dotarliśmy na molo, skąd mieliśmy niepowtarzalny widok na port oraz jezioro Niegocin. Przepiękna panorama, wiatr we włosach i słońce na twarzy – czy trzeba czegoś więcej?

            Gdy nacieszyliśmy już oczy pięknymi widokami, udaliśmy się do Twierdzy Boyen, gdzie uczestniczyliśmy w grze terenowej „Alarm w Twierdzy Boyen”. Podzieleni na trzy grupy poruszaliśmy się po Twierdzy, szukając wskazówek i wykonując kolejne zadania. Konieczna była umiejętność czytania mapy, aby nie zgubić się. Po około 2 godzinach wszystkie grupy szczęśliwie dotarły do sztabu, a „Strzelcy” odnaleźli skarb, którym podzielili się ze wszystkimi uczestnikami.

            Zmęczeni chętnie wróciliśmy na obiad. Po obiedzie kolejne zajęcia – grupa młodsza – „Laboratorium szalonego naukowca”, grupa starsza – „Szkoła komandosów”. Po kolacji jeszcze kilka eksperymentów naukowych, a następnie ognisko z pieczeniem kiełbasek, zabawami i grami.

            Po bardzo intensywnym wtorku, w środę czekał nas zasłużony relaks podczas rejsu statkiem po jeziorze Niegocin. Po obiedzie udaliśmy się w drogę do domu, ale z przystankami. Pierwszy w Gierłoży, gdzie z panią przewodnik zwiedziliśmy Wilczy Szaniec - w latach 1941–1944 kwatera główna Adolfa Hitlera. Następnie zatrzymaliśmy się  w Świętej Lipce, aby wstąpić do Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

            Na koniec punkt, bez którego żadna wycieczka nie może się odbyć, czyli McDonald.

                Obóz, w którym uczestniczyliśmy był wspaniałą, niezapomnianą przygodą. Trafiliśmy na piękną, słoneczna pogodę, która sprzyjała poznawaniu nowych, ciekawych miejsc. Uczestniczyliśmy w różnorodnych zajęciach, zabawach, aktywnościach.  Był czas na naukę, zabawę i relaks. Wszyscy zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

            Anna Piotrkowska

             

            Dzień 1

            Dzień 2

            Dzień 3

          • Egzamin ósmoklasisty

            Egzamin ósmoklasisty rozpoczął się we wtorek 24 maja 2022 roku. Uczniowie zaczęli od egzaminu z języka polskiego. W kolejnych dniach wyzwania były równie trudne – środa egzamin z matematyki, a w czwartek egzamin z języka obcego nowożytnego. W naszej szkole egzamin ósmoklasisty pisało również dwoje uczniów z Ukrainy.

          • ZAKRĘCONA FILHARMONIA

            13 maja naszą szkołę odwiedzili muzycy z Zakręconej Filharmonii. Zaprezentowali oni audycję muzyczną pt. „Kapitan Jack” z wykorzystaniem dwóch instrumentów: trąbki i pianina. W adycji uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas 1 - 3. Uczestnicy mieli okazję poznać budowę trąbki, wysłuchać muzyki z wykorzystaniem tego instrumentu. Brali też udział w krótkim konkursie, na temat budowy trąbki. Niektórzy mogli sprawdzić się we wspólnym muzykowaniu. 

          • Bieg dla Ziemi

            22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Inwestujmy w naszą planetę". Uczniowie naszej szkoły podejmowali różne akcje, m. in. porządkowanie przyszkolnego terenu, wykonali plakaty, a po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią mogliśmy wrócić do Biegu dla Ziemi.

             

            Wyniki biegu

            DZIEWCZĘTA

            Kategoria klas I-IV

            I miejsce – Laura Komosińska

            II miejsce – Kinga Malinowska

            III miejsce – Oliwia Pobrycka

            Kategoria klas V – VIII

            I miejsce – Alicja Lejk

            II miejsce – Amelia Zakrzewska

            III miejsce – Oliwia Długokęcka

            CHŁOPCY

            Kategoria klas I-IV

            I miejsce – Alan Duchna

            II miejsce – Milan Sidorowicz

            III miejsce – Franciszek Zakrzewski

            Kategoria klas V – VIII

            I miejsce – Michał Załoga

            II miejsce – Grzegorz Skaliński

            III miejsce – Kacper lejk

             

             

             

          • Alicja w krainie dobrych manier

            W ramach współpracy z SOK w Janowcu Kościelnym we wtorek 26 kwietnia dzieci przedszkolne oraz  klas I-III mogły obejrzeć teatrzyk pt. „Alicja w krainie dobrych manier”. Motywem przewodnim sztuki były zasady dobrego wychowania. Przedstawienie oparte na motywach książki „Alicja w krainie czarów” było pełne humoru i zabawnych sytuacji. Bajkowe postacie pokazały dzieciom czego nie wypada robić oraz co to jest brak dobrych manier.

            Wspólnie z nami przedstawienie oglądały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym.